Izglītība

Veselīga uztura akcijas Brocēnu novada izglītības iestādēs - Pasākums “VESELĪGS NAŠĶIS” PII ”Vālodzīte”

Pievienots: 29.11.2017

29. novembrī iestādē “Vālodzīte”  notika rosīga darbošanās.  Bērni kopā ar skolotājām iepazinās, kas ir veselīgs našķis un visi kopā centās veselīgus našķus pagatavot. Jaukta vecuma grupa “Bitītes” (1,5 – 4 gadi) pirms gatavošanas centās noskaidrot, ko ēst ir veselīgi, un, ko nebūtu ieteicams lietot pārtikā. Uzzinot to, ka augļi ir ļoti veselīgi cilvēku organismam, nolēma pagatavot veselīgus augļu salātus. Pirms gatavošanas, bērni devās nomazgāt rokas, katram tika uzsiets priekšauts un galvā uzsiets lakatiņš vai uzvilkta cepure kā īstiem pavāriem. Katram bērnam bija iespēja griezt ar plastmasas nazi dažādus augļus mazos gabaliņos – banānus, vīnogas, meloni, apelsīnus, dzērvenes, ābolus, bumbierus, kivi un pagatavot sev augļu salātus. Sagrieztajiem augļiem, pēc izvēles, katrs varēja klāt pievienot medu vai jogurtu.
Bet, ko darīt ar augļiem, kas palikuši pāri un netika izmantoti salātu pagatavošanai? Skolotāja pastāsta, ka no šiem augļiem var pagatavot gardu un veselīgu dzērienu – smūtiju. Lai bērni zinātu, kas ir smūtijs un kā to pagatavot, skolotāja veica demonstrējumu. Smūtija pagatavošanas aparāta tvertnē ielieka dažādus augļus, sablenderēja tos, klāt pievienoja dzeramo jogurtu un vēlreiz sablenderēja. Kad smūtijs bija gatavs, grupas skolotāja palīgs to salēja bērniem glāzēs un bērni ar salmiņiem varēja izdzert. Bērni atzina, ka smūtijs viņiem ļoti garšoja!
Kad veselīgi bija paēsts un padzerts, skolotāja bērniem jautāja, vai viņiem garšo konfektes! Skolotāja vēlējās bērniem parādīt, ka saldās konfektes var aizstāt ar veselīgiem našķiem, piemēram, rozīnēm, žāvētām plūmēm un aprikozēm, dažāda veida riekstiem un sēkliņām. Bērni našķojās ar rozīnēm, riekstiem un sēkliņām, un atzina, ka bērnudārzā viss ir garšīgs!
Grupas “ Mazās mārītes” un “Mārītes” pārrunāja, ko nozīmē veselīgi našķi. Smaržoja, garšoja dažādas sēklas, dažādus riekstus, izrādījās, ka Latvijā aug ne tikai lazdu rieksti, bet arī valrieksti. Bērni izgaršoja dažādas rozīnes (bērniem labāk garšoja tumšās rozīnes). Atpazina sarkanās “purva princesītes” – dzērvenes, gan svaigas, gan žāvētas. Noskaidroja kā veselīgie našķi ietekmē cilvēku veselību un norunājām, ka no augļiem (āboliem, banāniem, kivi, pamelo, citrona) un no pārtikas produktiem (auzu pārslas, sviests, biezpiens, medus, olas) var pagatavot veselīgus našķus. Bērni pagatavoja auzu pārslu cepumus, biezpiena bumbiņas un pildītus, ceptus ābolus. Veselīgie našķi piepildīja bērnudārzu ar garšīgu smaržu, kas bērnos raisīja apetīti baudīt pašu gatavotos našķus. Pēc labi padarīta darba un mielošanās, ar pašu gatavotajiem našķiem tika pacienāti bērnu vecāki un visi iestādes darbinieki!
Pasākumi tiek organizēti ESF projekta Nr.9.2.4.2/16/I/086 “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Brocēnu novadā” ietvaros.

PII “Vālodzīte” pirmsskolas skolotāja    Liene Melle